Wrzesień to czas, kiedy działkowcy w całym kraju obchodzą uroczyste Dni Działkowca. To nic innego jak działkowe dożynki i docenienie działkowców za ich sumienną pracę na swoich zielonych terenach. Tak też było i w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Goździk” w Płocku. To tam 07 września, w łączności z Warszawą, gdzie odbywały się Krajowe Dni Działkowca – najważniejsze święto ruchu ogrodnictwa działkowego, obchodzono  ogrodowy Dzień Działkowca.

Spotkanie rozpoczął Prezes ROD Marcin Werner, który powitał licznie zgromadzonych działkowców wraz z ich rodzinami, przyjaciółmi i sympatykami ruchu ogrodnictwa działkowego. Licznie zgromadzeni działkowcy (ponad 210 osób) przybyli, aby razem dziękować za tegoroczne plony i dać wyraz solidarności ze społecznością goździkową w łączności z Krajowymi Dniami Działkowca.

Nagrodzeni działkowcy

Po słowach powitania Prezes ROD podziękował wszystkim za to, że możemy wspólnie tworzyć naszą Zieloną Rzeczpospolitą i apelował o to, byśmy zawsze czuli się zjednoczeni i angażowali się we wspólne dobro, któremu na imię ROD Goździk. Jak podkreślił wspólna troska o zielone płuca jest wyrazem właściwego funkcjonowania w lokalnej społeczności ogrodowej. Zaznaczył też, że działki to nie tylko ogrody, to nie tylko miejsce do odpoczynku i relaksu lub prowadzenia upraw. To podstawa funkcjonowania naszych miast i dziś są one potrzebne, szczególnie w takim mieście jak Płock.  W tym miejscu, w imieniu Zarządu ROD Prezes podziękował za osobiste zaangażowanie się w ogólne sprawy ogrodowe i wręczył upominki dla najbardziej „zapracowanych” działkowców dla ogrodu.

aaa

Marcin Werner wyraził również radość z faktu nabywania praw do działek przez młode pokolenie. Podkreślił, że działki przestają być postrzegane jako skupiska ludzi w podeszłym wieku. Przypomniał, że w ciągu ostatniej kadencji przyznano prawa do niecałych 40 % ogółu działek w ROD. A zatem odradzamy się na zieleń działkową i chęć posiadania działki w mieście.

Wspólne dzielenie się chlebem dożynkowym

W kolejnym punkcie obchodów Dnia Działkowca wszyscy zebrani symbolicznie podzielili się chlebem dożynkowym dziękując za tegoroczne plony działkowe. Nie mogło zabraknąć również nagród w konkursach ogrodowych „Wzorowa Działka Roku 2019” i „Wzorowa Altana Roku 2019”. W tym pierwszym konkursie wyróżniono dodatkowo 10 działkowców.

www

Po części oficjalnej  działkowcy zasiedli do stołów przy smacznej grochówce, kiełbasce z grilla oraz staropolskim bigosie. Biesiady i wspólnych tańców nie było końca. Prezes apelował: „Przestańmy być dla siebie anonimowi. Tworzymy ogród, tworzymy naszą małą ojczyznę, ale pamiętajmy, że to my tworzymy klimat w naszym ogrodzie”. Dało się więc poczuć tę niezwykłą atmosferę działkową, rodzinny i międzypokoleniowy klimat oraz dobrą organizację imprezy. To było dobre i potrzebne spotkanie. To było spotkanie jedności, ludzi chcących być na działkach razem ze swoimi rodzinami.

Wspólna zabawa

FOTOGALERIA – TUTAJ