W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi interpretacji zapisów par. 39 ust.5 Statutu PZD poniżej zamieszczamy interpretację tych zapisów z dokładnym wyjaśnieniem problemu.

Chodzi rzecz jasna o pytania związane z powołaniem Zarządu Komisarycznego w ROD, po wygaśnięciu mandatów członków organu PZD powyżej 50% jego składu (z wyboru). I tu nastąpiła zmiana…

W starym Statucie zapis ten odnosił sie do 50% składu Z WYBORU !!!
W obecnym Statucie PZD w ogóle nie ma mowy o wygaśnięciu 50% Z WYBORU !!! Zachęcamy do lektury…

NOWE ZASADY PRAWOMOCNOŚCI FUNKCJONOWANIA ORGANÓW PZD

Przez lata funkcjonował system, według którego w organie Związku pochodzącym z wyboru większość powinny stanowić osoby pochodzące z wyboru. Jeśli ilość członków organów pochodzących z wyboru spadła poniżej 50% wygasały mandaty wszystkim członkom i organ przestawał istnieć.

Sytuacja wygląda inaczej pod rządami obecnie obowiązującego statutu PZD. Nie ma już minimalnego limitu dla osób pochodzących z wyboru. Jeśli z organu Związku ubywa jego członek, to ten organ ma prawo dokooptować innego członka Związku na jego miejsce. Ta zasada dotyczy wszystkich organów pochodzących z wyboru, z wyjątkiem mandatów na konferencje delegatów i zjazdy okręgowy i krajowy.

Najlepiej ten nowy mechanizm prześledzić na przykładzie zarządu ROD.

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze ustaliło, że zarząd ROD będzie liczyć 7 członków (do tej liczby będzie zawsze odnosić się frekwencja na posiedzeniu zarządu). Z Zarządu ubywa dwóch członków – jedna rezygnacja i jedna utrata członkostwa w PZD. Zarząd w składzie 5 osób ma trzy miesiące, aby dokooptować do swego składu członków spośród członków PZD w ROD (§ 40 ust. 1 statutu PZD). Zarząd dokooptował tych 2 członków (konieczna jest uchwała zarządu na każdego członka osobna).

Sprawa dalszego członkostwa tych 2 osób rozstrzygnie się podczas najbliższego walnego zebrania sprawozdawczego (konferencji delegatów). Zarząd powinien poinformować podczas walnego zebrania, że 2 członków zostało dokooptowanych.

Jeśli podczas walnego zebrania padnie wniosek o wybór innego członka PZD w miejsce dokooptowanego (jednego, albo dwóch) i w efekcie wyborów zostanie wybrany inny członek Związku w miejsce dokooptowanego, ten traci mandat, a osoba pochodząca z wyboru wchodzi w skład zarządu. (§ 40 ust. 2 statutu PZD).

Jeśli walne zebranie nie dokona wyboru w miejsce dokooptowanego/ych członków zarządu, to już na następnym walnym zebraniu nie można wybrać innego członka PZD w miejsce dokooptowanego. Przesądza o tym zwrot zawarty w statucie, że taka możliwość istnieje tylko na najbliższym walnym zebraniu.

Opisana wyżej procedura nie wyczerpuje innej możliwości, a mianowicie wyborów uzupełniających. Jeśli z zarządu ubył członek i zarząd nie dokooptował nikogo w jego miejsce, na walnym zebraniu sprawozdawczym należy dokonać wyboru uzupełniającego skład zarządu.

Jak z powyższego wynika, zmiany w organach ogrodowych (to są najczęstsze przypadki) mogą zachodzić przez całą kadencję i nie ma progu 50% dla osób pochodzących z wyboru. Ten próg jest w jednym przypadku – jeśli wygasły mandaty członków organu powyżej 50% ich składu – organ przestaje istnieć. Przykład – zarząd liczy 7 członków, 4 członków złożyło rezygnację, pozostało 3 członków, a więc wygasły mandaty powyżej 50% składu i zarząd przestaje istnieć. Również w tym przypadku zawsze skład zarządu odnosimy do ilości członków ustalonych przez walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Inaczej wygląda sprawa wygaśnięcia mandatu np. delegata na konferencję delegatów ROD. W takim przypadku nowego wyboru powinno dokonać zebranie sektora, w którym był dotychczasowy delegat.

W przypadku wygaśnięcia mandatu delegata na okręgowy zjazd wyboru uzupełniającego powinno dokonać walne zebranie ogrodu, z którego był poprzedni delegat.

 

mgr Marek Pytka
Kierownik Wydziału Prezydialnego
KR PZD